Navigation - Utility Header

Mobile - Menu

Mobile - Portals

Staff

Directory

Achiri Acha

Achiri Acha

Summer Programs Instructor
Naa Adom

Naa Adom

Director of Diversity, Equity, and Inclusivity
Center Staff
Ruthie Allen

Ruthie Allen

Summer Programs Coordinator, Assistant to the Institute of Teaching and Learning
Center Staff

Keith Alston

Lower School Teaching Assistant
Lower School
Rachel Anderson

Rachel Anderson

Health Education Teacher
Upper School, Middle School
Tony Arias Sorto

Tony Arias Sorto

Summer Programs Instructor

Ingrid Arnold

PSA Co-Convener
Matt Arnold

Matt Arnold

Language Arts Teacher
Upper School
Rachel Bachenheimer

Rachel Bachenheimer

Lead Teacher
Chapel Hill Early School, Early School
Mary Barber

Mary Barber

Language Arts Teacher, Summer Programs Instructor
Upper School
Deepa Bhatt-Mackin

Deepa Bhatt-Mackin

Upper School Counselor
Upper School
Kersten Biehn

Kersten Biehn

Humanities Teacher
Upper School
David Binanay

David Binanay

Music Lesson Instructor - Violin
Jeannine Borzello

Jeannine Borzello

Administrative Assistant
Upper School
Rowena Bowman

Rowena Bowman

Student Success Tutor, Summer Programs Instructor
Student Success Program
John Bray

John Bray

Summer Programs Instructor
Frances Brindle

Frances Brindle

Biology Teacher
Upper School
Lauren Brownlee

Lauren Brownlee

Upper School Head Teacher
Upper School, US Head
Christel Greiner Butchart

Christel Greiner Butchart

Social Studies Teacher, Peaceful Schools, NC Coordinator
Middle School
Caitlin Cameron

Caitlin Cameron

Early and Lower School Learning Specialist
Lower School, Campus Early School, Chapel Hill Early School, Durham Early School
Austin Campion

Austin Campion

Theater Arts Teacher, Performing Arts Center Coordinator
Upper School

Jackson Carboni

Development Associate
Advancement
Lisa Carboni

Lisa Carboni

Lower School Head Teacher
Lower School, LS Head
Dawn Carney-Meriwether

Dawn Carney-Meriwether

Lead Teacher
Chapel Hill Early School, Early School
Thomas Carson

Thomas Carson

Student Success Tutor
Student Success Program

Lisa Casey

Lower School Virtual Cohort Teacher
Lower School
Amy Catlin

Amy Catlin

Enrollment Administrative Assistant
Center Staff, Admission
Carly Chapman

Carly Chapman

Lead Teacher
Campus Early School, Early School
Emi Charboneau

Emi Charboneau

Lower School Virtual Cohort Teacher
Lower School
Jamie Charles

Jamie Charles

First Year Block Teacher, Art Teacher, Advisor, Summer Instructor
Middle School
Donovan Cheatham

Donovan Cheatham

Music Lesson Instructor - Percussion
Hallie Cherry

Hallie Cherry

Lead Teacher
Chapel Hill Early School, Early School
Leites Chiong

Leites Chiong

Summer Programs Instructor, Music Lesson Instructor - Various
Upper School
Karen Clark

Karen Clark

Summer Programs Instructor
Polly Clark

Polly Clark

First Year Block Teacher, Advisor, Summer Programs Instructor
Middle School
Anthony L. Clay

Anthony L. Clay

Director of Extended Learning, Director of the Institute for Teaching and Learning
Center Staff
Katie Collini

Katie Collini

Director of Finance and Human Resources
Center Staff
Julia Collins

Julia Collins

Fountain Class Teacher
Lower School
Karen Cumberbatch

Karen Cumberbatch

Head of School
Center Staff, Head of School
Aden Darity

Aden Darity

Director of Athletics, P.E. Teacher
Center Staff, Athletics
Cyrise Davis

Cyrise Davis

Extended Day Coordinator, Summer Programs Instructor, Lower School Teaching Assistant
Middle School, Lower School
Emma Davis

Emma Davis

Extended Learning Intern
Linda Dixon

Linda Dixon

Sky Class Teacher
Lower School
Raj Dutta

Raj Dutta

Music Lesson Instructor - Various
Annie Dwyer

Annie Dwyer

Dance Teacher
Upper School, Middle School, Lower School
Jennifer Ferraro

Jennifer Ferraro

American Sign Language Teacher
Upper School
Felicia Fleming

Felicia Fleming

Accounting Technician
Center Staff
Tom Fletcher

Tom Fletcher

Student Success Coach
Student Success Program
Adrienne Flippin

Adrienne Flippin

River Class Teacher
Lower School
Mary Forringer

Mary Forringer

Math Teacher, Advisor
Middle School
Jan French

Jan French

Lower School Extended Day Assistant, Summer Programs Instructor
Leah Fulkerson

Leah Fulkerson

Mathematics Teacher
Upper School
Will Fulkerson

Will Fulkerson

Mathematics Teacher
Upper School
Rinah Rachel Galper

Rinah Rachel Galper

Summer Programs Instructor
Christa Gann

Christa Gann

Physics and Computer Science Teacher, Summer Programs Instructor
Upper School
Ruth Gaskin

Ruth Gaskin

River Class Teacher
Lower School
Anita Ghajar-Selim

Anita Ghajar-Selim

Student Success Tutor, Summer Programs Instructor
Student Success Program
Kyle Gouchoe-Hanas

Kyle Gouchoe-Hanas

Summer Programs Instructor
MaryJo Hackney

MaryJo Hackney

Human Resources Representative
Center Staff
Chip Hale

Chip Hale

Director of Technology
Technology
Gillian Harper

Gillian Harper

Student Success Tutor
Student Success Program
Ben Harris

Ben Harris

Student Success Tutor, Student Success Coach
Student Success Program
Judith Hawkes

Judith Hawkes

Upper School Registrar
Upper School
Nancy Hayes

Nancy Hayes

Director of Enrollment
Center Staff, Admission
Kerry Howard

Kerry Howard

Middle School Learning Specialist
Middle School
Elizabeth Hunter Kesling

Elizabeth Hunter Kesling

Fountain Class Teacher
Lower School
Coleman Ikenberry

Coleman Ikenberry

Student Success Tutor
Student Success Program
David Ikenberry

David Ikenberry

Math Teacher, Shop Staff - Carpentry, MS Girls' Soccer Coach
Middle School, Shop
Leon Ikenberry

Leon Ikenberry

Math Teacher, Advisor
Middle School
Mike Iskander

Mike Iskander

Summer Programs Instructor

Paula Januzzi-Godfrey

Lower School Virtual Cohort Teacher
Nylah Jimerson

Nylah Jimerson

Summer Programs Instructor
Tommy Johnson

Tommy Johnson

Science Teacher, Advisor
Middle School
Jeffrey Jude

Jeffrey Jude

School Nurse
Center Staff
Erin Juliano

Erin Juliano

Math Teacher, Student Success Tutor
Upper School, Student Success Program
Mary Kallem

Mary Kallem

Database Administrator
Technology
Abby Kameny

Abby Kameny

Summer Programs Instructor
Brad Kershner

Brad Kershner

Chapel Hill Early School Head Teacher
Chapel Hill Early School, Early School, Early School Heads
Simone Kershner

Simone Kershner

Annual Giving Coordinator
Advancement, Annual Giving
Connor Kirkpatrick

Connor Kirkpatrick

Summer Programs Instructor
Kristina Krzywonos

Kristina Krzywonos

Science Teacher
Middle School
Laura Lamberson

Laura Lamberson

Forest Class Teacher, Lower School Learning Support Teacher
Lower School
Susanna Lambert

Susanna Lambert

Lead Teacher
Early School, Durham Early School

Lily Lasher

Extended Day Assistant Teacher
Durham Early School
Tom Latimer

Tom Latimer

Summer Programs Instructor
Rob LaVelle

Rob LaVelle

Spanish Teacher
Upper School
Charlie Layman

Charlie Layman

Staff Clerk, River Class Teacher
Center Staff, Lower School
Jon Lepofsky

Jon Lepofsky

Summer Programs Instructor
Lauren Lisinski

Lauren Lisinski

Music Lesson Instructor - Voice
Bryce Little

Bryce Little

Social Studies and History Teacher
Upper School
Kathy Lucente

Kathy Lucente

First Year Block Teacher, Advisor
Middle School
Renée McGee

Renée McGee

Music Lesson Instructor - Trumpet
Nancy McGilvary

Nancy McGilvary

School Secretary
Center Staff
Jonathan McGovern

Jonathan McGovern

Humanities Teacher, Tennis Coach
Upper School
Rosemary McNiel

Rosemary McNiel

Student Success Tutor
Student Success Program
Eleanor Meredith

Eleanor Meredith

Student Success Tutor, Student Success Coach
Student Success Program
Cheryl Meyer

Cheryl Meyer

Lower School Librarian, Technology Team, Fountain Class Teacher
Lower School, Technology, Libraries
Jaclyn Mills

Jaclyn Mills

Lower School Teaching Assistant
Lower School
Ken Mitchell

Ken Mitchell

French Teacher
Upper School
Alejandro Moreiras

Alejandro Moreiras

Social Studies and History Teacher, Advisor
Middle School
Cheryl Moy

Cheryl Moy

Chemistry Teacher
Upper School
Mars Nealson

Mars Nealson

Lead Teacher
Early School, Durham Early School
Marit Nelson

Marit Nelson

Summer Programs Instructor
Kate Newman

Kate Newman

Sky Class Teacher
Lower School
Bo Newsome

Bo Newsome

Summer Programs Instructor, Music Lesson Instructor - Oboe
Emily Nicholson

Emily Nicholson

Student Success Tutor
Student Success Program
Kim O'Neil

Kim O'Neil

Accounting Manager
Center Staff
Sara Orphanides

Sara Orphanides

Lead Teacher
Early School, Durham Early School
Kate Pendergrass

Kate Pendergrass

Math Teacher, Advisor
Middle School
Dylan Pendergrast

Dylan Pendergrast

Service Learning
Upper School, Middle School, Shop
Libby Pittman Pendergrast

Libby Pittman Pendergrast

Campus Early School Head Teacher
Campus Early School, Early School, Early School Heads
Terry Pendergrast

Terry Pendergrast

Shop Staff
Center Staff, Shop

Linda Phillips

Durham Early School Extended Day Teacher
Early School, Durham Early School
Ruffin Powell

Ruffin Powell

Middle School/Upper School Librarian
Upper School, Middle School, Libraries
Paige Prather

Paige Prather

Language Arts Teacher
Upper School
Abby Presson

Abby Presson

Math Teacher
Upper School
Caitlin Prillaman

Caitlin Prillaman

Student Success Tutor, Student Success Coach
Student Success Program
Renée Prillaman

Renée Prillaman

Assistant Head for Teaching and Learning
Center Staff
Jacob Prosnit

Jacob Prosnit

Upper School Learning Specialist, Student Success Program Coordinator
Upper School, Student Success Program
Carmen Raynor

Carmen Raynor

Durham Early School Head Teacher
Early School, Durham Early School, Early School Heads
Danielle Riley

Danielle Riley

Language Arts Teacher
Middle School
Isabel Rios-Torres

Isabel Rios-Torres

Spanish Teacher, Advisor
Upper School
Leslie Roberts

Leslie Roberts

Middle School/Upper School Library Assistant
Upper School, Middle School, Libraries
Kathleen Rogers

Kathleen Rogers

Student Success Tutor, Lower School Teaching Assistant
Lower School, Student Success Program
Cassie Rooney

Cassie Rooney

Language Arts Teacher
Middle School
Kristin Sadler

Kristin Sadler

Summer Programs Instructor
Kate Sanford

Kate Sanford

Extended Day Teacher
Chapel Hill Early School
Jenni Scoggin

Jenni Scoggin

Forest Class Teacher
Lower School
Katherine Scott

Katherine Scott

Communications Coordinator
Center Staff, Communications
Ahmed Selim

Ahmed Selim

Language Arts Teacher
Upper School
Mark Shanahan

Mark Shanahan

Director of Facilities
Natasha Shannon

Natasha Shannon

Sky Class Teacher, Art Teacher, Summer Programs Instructor
Lower School
Jess Shell

Jess Shell

Dance Teacher
Upper School
Amelia Shull

Amelia Shull

Art Teacher
Upper School
Joanna Sisk-Purvis

Joanna Sisk-Purvis

Mountain Class Teacher, Music Teacher, Advisor, Music Lesson Instructor - Flute
Middle School, Lower School
Melody Smith

Melody Smith

Spanish Teacher
Middle School
Amy Smoker

Amy Smoker

Administrative Assistant
Middle School

Extended Staff

Kim Sulman

Kim Sulman

Administrative Coordinator for Athletics, P.E. Teacher
Center Staff, Athletics
Rebecca Swartz

Rebecca Swartz

Alumni Coordinator
Center Staff, Advancement, Alumni 2
Jack Thegen-Crowley

Jack Thegen-Crowley

Ceramics Teacher, Summer Programs Instructor
Upper School
Ida Trisolini

Ida Trisolini

Interim Head Teacher, Language Arts Teacher
Middle School, MS Head

Emily Tsai

PSA Co-Convener
Alice Turner

Alice Turner

Middle School Theater Arts Teacher, Summer Programs Instructor
Middle School
John Utz

John Utz

Upper School Dean for Students
Upper School
Caique Vidal

Caique Vidal

Music Teacher
Upper School
Stefan Waldschmidt

Stefan Waldschmidt

College Counselor
Upper School, College Counseling
Henry Walker

Henry Walker

Language Arts, Science, and History Teacher, Advisor
Middle School
Lori Weiss

Lori Weiss

Student Success Tutor
Student Success Program
Michael Werndly

Michael Werndly

Summer Programs Instructor
Marshall Wilfong

Marshall Wilfong

Middle School Extended Day Teacher, Summer Programs Instructor
Sherry Wilshire-Eshelman

Sherry Wilshire-Eshelman

Student Success Tutor, Summer Programs Instructor
Student Success Program
Dave Worden

Dave Worden

Math Teacher
Upper School
Joel Wuliger

Joel Wuliger

Guest Teacher
Middle School
Kelly Yupanqui

Kelly Yupanqui

Spanish Teacher, Summer Programs Instructor
Middle School, Lower School
Melissa Zemon

Melissa Zemon

Social Studies and History Teacher, Advisor
Upper School
Williette Zigbuo

Williette Zigbuo

Lead Teacher, Summer Programs Instructor
Campus Early School, Early School
Jan Zink

Jan Zink

Director of Advancement
Center Staff, Advancement, Director Adv